Heating Cable for Underfloor Heating
FRICO Horatwin Heating Cable Crown 17W/m Concrete Screed
65.80€incl. tax·54.83€excl. tax
46.06€incl. tax·38.38€ excl. tax


Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 11h 12min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 8060112916 |
| EAN/GTIN | 5707359511847 |
| MPN | 51260016 |
| Category | Heating Cable for Underfloor Heating |
| Condition | New |
| Drum length | 15.8 m |
| Power | 300 W |
| Output power | 18 W/m |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable diameter | 6 mm |
| Inner conductor, insulation | Silicone |
| Cold cable | 2.5 m |
| Cable type | 2 conductors + earth screen |
| Screen | Tinned copper |
| Outer sheath | PVC |
| Maximum permissible cable temperature | 90 °C |
| Minimum construction height | 10 mm |
| Minimum bending radius | 36 mm |
| Warranty | 25 years |
| Approval | CE |
| Standards | EN60335-2-96, EN60800 |
| Resistance tolerance | -5% / +10% |
| Length tolerance | ± 2% |
| Brand | Heatcom |
| Supplier reference | 51260016 |
| EAN code | 5707359511847 |
| Product classification | EQUIPMENT |