For outdoor
Heating Mat Heat Guard 300W/m² 80x1800cm - HEATCOM
462.82€incl. tax·385.68€excl. tax
323.97€incl. tax·269.97€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 47min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 4883804115 |
| EAN/GTIN | 5707359575689 |
| MPN | 51722370 |
| Category | For outdoor |
| Condition | New |
| Output power | 20 W/m |
| Total power | 4,740 W |
| Length | 237.0 meters |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Cable diameter | Ø 7 mm |
| Inner conductor and insulation | Silicone |
| Cold cable | 2.5 meters - H07 rubber cable |
| Cable type | 2 conductors + earth screen |
| Screen | Tinned copper |
| Outer sheath | UV-resistant PVC |
| Maximum allowable temperature | 90 °C |
| Minimum bending radius | 42 mm |
| Resistance tolerance | -5% / +10% |
| Length tolerance | ± 2% |
| Certification | CE |
| Standard | EN60800 |
| Indoor | 25 years |
| Outdoor | 10 years |
| Brand | Heatcom |
| Model name | PRO |
| Supplier reference | 51722370 |
| EAN code | 5707359575689 |
| Classification | EQUIPMENT |