For outdoor
Outdoor Heating Mat Heat Guard 300W/m² 40x800cm - HEATCOM
153.40€incl. tax·127.83€excl. tax
92.04€incl. tax·76.70€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 9h 10min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 6002693729 |
| EAN/GTIN | 5707359575597 |
| MPN | 50720420 |
| Category | For outdoor |
| Condition | New |
| Output power | 20 W/m |
| Power | 837 W |
| Length | 42.0 meters |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Cable diameter | Ø 7 mm |
| Inner conductor, insulation | Silicone |
| Cold lead | 2.5 meters H07 rubber cable |
| Cable type | 2 conductors + earth screen |
| Screen | Tinned copper |
| Outer sheath | PVC, UV resistant |
| Maximum permissible cable temperature | 90 °C |
| Minimum bending radius | 42 mm |
| Warranty | 25 years (indoor) 10 years (outdoor) |
| Approval | CE |
| Standard | EN60800 |
| Resistance tolerance | -5% / +10% |
| Length tolerance | +/- 2% |
| Brand | Heatcom |
| Supplier reference | 50720420 |
| Model name | PRO |
| EAN code | 5707359575597 |
| Product classification | EQUIPMENT |