Resistive anti-freeze heating cable
FrostSafe Heating Cable 585W 45m with Integrated Thermostat HEATCOM
168.18€incl. tax·140.15€excl. tax
117.73€incl. tax·98.11€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 36min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 1654956741 |
| EAN/GTIN | 5707359561972 |
| MPN | 43000380 |
| Category | Resistive anti-freeze heating cable |
| Condition | New |
| Power | 494 W |
| Length | 38 meters |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable diameter | Ø 7 mm |
| Inner insulation sheath | Teflon, FEP |
| Authorization | CE |
| Cable design | 2 conductors + Grounding |
| Grounding protection | Tinned copper |
| Outer sheath | PVC |
| Max. temperature on cable | 90 °C |
| Warranty | 3 years |
| Resistance tolerance | -5% / +10 % |
| Brand | Heatcom |
| Supplier reference | 43000380 |
| Model name | FrostSafe |
| EAN code | 5707359561972 |
| Product classification | EQUIPMENT |