Resistive anti-freeze heating cable
FrostSafe 246W 18.5m Pipe Heating Cable Anti-Freeze Thermostat - HEATCOM
124.91€incl. tax·104.09€excl. tax
68.70€incl. tax·57.25€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 35min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 5332800824 |
| EAN/GTIN | 5707359561941 |
| MPN | 43000140 |
| Category | Resistive anti-freeze heating cable |
| Condition | New |
| Power | 185 W |
| Length | 14 meters |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable diameter | Ø 7 mm |
| Inner insulation sheath | Teflon, FEP |
| Authorization | CE |
| Cable design | 2 conductors + Grounding |
| Grounding protection | Tinned copper |
| Outer sheath | PVC |
| Max. temperature on cable | 90 °C |
| Warranty | 3 years |
| Resistance tolerance | -5% / +10 % |
| Brand | Heatcom |
| Supplier reference | 43000140 |
| Model name | FrostSafe |
| EAN code | 5707359561941 |
| Product classification | EQUIPMENT |