Anti-freeze and concrete curing cable
Concrete heating cable 1440W 36m HEATCOM
95.60€incl. tax·79.67€excl. tax
52.58€incl. tax·43.82€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 11h 19min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 6658806368 |
| EAN/GTIN | 5707359818847 |
| MPN | 51850055 |
| Category | Anti-freeze and concrete curing cable |
| Condition | New |
| Total power | 2,200 W |
| Linear power | 40 W/m |
| Total length | 55 metres |
| Supply voltage | 230 V |
| Cable diameter | Ø 5.5 mm (± 0.5 mm) |
| Conductor insulation | XLPE |
| Colour | Orange (RAL 2004) |
| Cold tail | 2 metres with plug |
| Cold tail type | 3G H05RN-F |
| Max. admissible temperature | 90 °C |
| Min. bending radius | 40 mm |
| Min. installation temperature | -15 °C |
| Resistance tolerance | -5% / +10% |
| Certification | CE |
| Applicable standard | IEC/EC 60800 |
| Manufacturer warranty | 2 years |
| Brand | Heatcom |
| Model name | Concrete Curing |
| Supplier reference | 51850055 |
| EAN code | 5707359818847 |
| Classification | EQUIPMENT |