Resistive anti-freeze heating cable
FrostSafe Anti-Freeze Cable 65W 5m with Integrated Thermostat - HEATCOM
69.87€incl. tax·58.22€excl. tax
45.42€incl. tax·37.85€ excl. tax

Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 36min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 7750729716 |
| EAN/GTIN | 5707359561903 |
| MPN | 43000040 |
| Category | Resistive anti-freeze heating cable |
| Condition | New |
| Power | 42 W |
| Length | 4 metres |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable diameter | Ø 7 mm |
| Inner insulation sheath | Teflon, FEP |
| Certification | CE |
| Cable design | 2 conductors + Ground |
| Ground protection | Tinned copper |
| Outer sheath | PVC |
| Max. temperature on cable | 90 °C |
| Warranty | 3 years |
| Resistance tolerance | -5% / +10 % |
| Brand | Heatcom |
| Model name | FrostSafe |
| Supplier reference | 43000040 |
| EAN code | 5707359561903 |
| Product category | EQUIPMENT |