Heating Cable for Underfloor Heating
FRICO Horatwin Heating Cable Crown 17W/m Concrete Screed
182.70€incl. tax·152.25€excl. tax
127.89€incl. tax·106.57€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 11h 12min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 6945022628 |
| EAN/GTIN | 5707359013358 |
| MPN | 51180790 |
| Category | Heating Cable for Underfloor Heating |
| Condition | New |
| Drum Length | 79.0 m |
| Power | 980 W |
| Output Power | 12 W/m |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable Diameter | 3 mm |
| Inner Conductor, Insulation | FEP |
| Cold Cable | 2.5 m |
| Cable Type | 2 cables + earth screen |
| Screen | Aluminum mylar tape and copper conductor |
| Outer Sheath | PVC |
| Maximum Cable Temperature | 90 °C |
| Minimum Construction Height | 7 mm |
| Minimum Bending Radius | 18 mm |
| Warranty | 25 years |
| Approval | CE, Semko, BEAB |
| Standards | EN60335-2-96 |
| Resistance Tolerance | -5% / +10% |
| Length Tolerance | ± 2% |
| Brand | Heatcom |
| Supplier Reference | 51180790 |
| EAN Code | 5707359013358 |
| Product Classification | EQUIPMENT |