Heating Cable for Underfloor Heating
FRICO Horatwin Heating Cable Crown 17W/m Concrete Screed
119.70€incl. tax·99.75€excl. tax
83.79€incl. tax·69.82€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 14h 17min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 2028910517 |
| EAN/GTIN | 5707359503385 |
| MPN | 51260042 |
| Category | Heating Cable for Underfloor Heating |
| Condition | New |
| Drum length | 42.0 m |
| Power | 830 W |
| Output power | 18 W/m |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable diameter | 6 mm |
| Inner conductor, insulation | Silicone |
| Cold cable | 2.5 m |
| Cable type | 2 conductors + grounding screen |
| Screen | Tinned copper |
| Outer sheath | PVC |
| Maximum permissible cable temperature | 90 °C |
| Minimum construction height | 10 mm |
| Minimum bending radius | 36 mm |
| Warranty | 25 years |
| Approval | CE |
| Standards | EN60335-2-96 / EN60800 |
| Resistance tolerance | -5 % / +10 % |
| Length tolerance | ± 2 % |
| Brand | Heatcom |
| Supplier reference | 51260042 |
| EAN code | 5707359503385 |
| Product classification | EQUIPMENT |