Heating Cable for Underfloor Heating
FRICO Horatwin Heating Cable Crown 17W/m Concrete Screed
247.80€incl. tax·206.50€excl. tax
173.46€incl. tax·144.55€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 10h 03min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 1210883548 |
| EAN/GTIN | 5707359013396 |
| MPN | 51181300 |
| Category | Heating Cable for Underfloor Heating |
| Condition | New |
| Drum length | 130.0 m |
| Power | 1,630 W |
| Output power | 12 W/m |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable diameter | 3 mm |
| Inner conductor, insulation | FEP |
| Cold cable | 2.5 m |
| Cable type | 2 cables + grounding screen |
| Screen | Aluminium mylar tape and copper conductor |
| Outer sheath | PVC |
| Maximum permissible cable temperature | 90 °C |
| Minimum construction height | 7 mm |
| Minimum bending radius | 18 mm |
| Warranty | 25 years |
| Approval | CE, Semko, BEAB |
| Standards | EN60335-2-96 |
| Resistance tolerance | -5% / +10% |
| Length tolerance | ± 2% |
| Brand | Heatcom |
| Supplier reference | 51181300 |
| EAN code | 5707359013396 |
| Product classification | EQUIPMENT |