Heating cable on reel for frost protection
ROOF ULTRA Heatcom Heating Cable - Roof & Gutter Freeze Protection
6.30€incl. tax·5.25€excl. tax
4.73€incl. tax·3.94€ excl. tax

Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 44min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 4733641737 |
| EAN/GTIN | 5707359505211 |
| MPN | 40012020 |
| Category | Heating cable on reel for frost protection |
| Condition | New |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Power | 20 W |
| Cable diameter (flat oval) | 11.2 x 8.35 mm |
| Internal conductor | 2 x 2 mm² |
| Contact point spacing | 0.6 m |
| Min./max. temperature | -40 °C / 120 °C |
| Outer insulation | UV resistant, Polyolefin |
| Warranty | 10 years |
| Certification | CE |
| International standard | EN 62395 |
| Brand | Heatcom |
| Supplier reference | 40012020 |
| Model name | PIPE ULTRA |
| EAN code | 5707359505211 |
| Product classification | EQUIPMENT |