Ventilateur de bureau
UNELVENT Artic Tower E Column Fan - Remote Control
228.65€incl. tax·190.54€excl. tax
160.06€incl. tax·133.38€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 13h 59min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
The Meteor EC from UNELVENT is a box-fan designed to deliver powerful airflow while ensuring quiet operation.
This versatile model features an optional heating function that allows you to warm the circulating air according to your needs.
Product highlights:
| Brand | S&P France / Unelvent |
| SKU | 4942181422 |
| EAN/GTIN | 8413893080271 |
| MPN | UNE674190 |
| Weight | 2.80 kg |
| Category | Ventilateur de bureau |
| Condition | New |
| Propeller diameter | 300 mm |
| Number of speeds | 3 without heating / 1 with heating |
| Dimensions (L x W x H) | 435 x 205 x 432 mm |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Voltage | 230 V / 50 Hz |
| Power | 40 W without heating / 2000 W with heating |
| Weight | 2.8 Kg |
| Brand | S&P France / Unelvent |
| Supplier reference | UNE674190 |
| Model name | METEOREC |
| EAN code | 8413893080271 |
| Product classification | EQUIPMENT |