Waste oil fired hot air gun
Diesel Hot Air Generator 34kW GF 35.1 AC SPLUS
1580.40€incl. tax·1317.00€excl. tax
1106.28€incl. tax·921.90€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 36min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Thermobile |
| SKU | 1005856303 |
| MPN | 41.350.000 |
| Category | Waste oil fired hot air gun |
| Condition | New |
| Power | 24.8 kW |
| Airflow | 1,500 m³/h |
| Amperage 230 V | 1.3 A |
| Max. fan back pressure | 150 Pa |
| Outlet cone | Ø 300 mm |
| Chimney connection | Ø 150 mm |
| Max. fuel consumption | 2.4 l/h |
| Fuel type | Fuel oil/diesel - Kerosene - HVO |
| Tank capacity | 40 litres |
| Tank gauge | None |
| Female thermostat plug | Yes |
| Dimensions (L x W x H) | 125 x 49 x 69 cm |
| Gross weight | 58 kg |
| Brand | Thermobile |
| Supplier reference | 41.350.000 |
| Model name | ITA |
| Product classification | EQUIPMENT |