For screed, concrete and existing floor
Underfloor Heating Horatwin Elastrip 100W/m² 0.85x20.5m FRICO
207.90€incl. tax·173.25€excl. tax
145.53€incl. tax·121.27€ excl. tax





Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 14h 36min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 2056926804 |
| MPN | 32200087 |
| Category | For screed, concrete and existing floor |
| Condition | New |
| Dimensions | 8.7 m² (0.5 x 17.8m) |
| Power | 1,653 W |
| Power per m² | 190 W |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Current | 6.9 A |
| Resistance | 33 Ω |
| Cable diameter | Ø 3 mm |
| Inner conductor, insulation | FEP |
| Cold cable | 2.5 m |
| Cable type | 2 cables + grounding screen |
| Screen | Aluminum mylar tape and copper conductor |
| Outer sheath | PVC |
| Maximum temperature | 90°C |
| Mesh | Coated fiberglass |
| Total height | Min. 7 mm |
| Warranty | 25 years |
| Approval | CE SEMKO BEAB |
| Standard | EN60335-2-96 |
| Resistance tolerance | -5% / +10% |
| Length tolerance | +/- 2% |
| Brand | Heatcom |
| Supplier reference | 32200087 |
| Model name | Heating Mat |
| Product classification | EQUIPMENT |