For outdoor
Heating Mat Heat Guard 300W/m² 80x1800cm - HEATCOM
462.82€incl. tax·385.68€excl. tax
323.97€incl. tax·269.97€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 39min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 1437505413 |
| EAN/GTIN | 5707359502234 |
| MPN | 51758128 |
| Category | For outdoor |
| Condition | New |
| Total power | 3,840 W |
| Power density | 300 W/m² |
| Dimensions (Length × Width) | 80 × 1,600 cm |
| Electrical supply | 230 V - 50 Hz |
| Cable diameter | Ø 7 mm |
| Internal insulation | Teflon |
| Outer sheath | PVC |
| Maximum permissible temperature on cable | 70 °C |
| Minimum installation height | 50 mm |
| Electrical design | 2 conductors + earth |
| Earthing | Tinned copper |
| Compliance standard | EN60800 |
| Authorization | CE |
| Resistance tolerance | -5% / +10% |
| Manufacturer warranty | 3 years |
| Brand | Heatcom |
| Model | Heating Mat |
| Supplier reference | 51758128 |
| EAN code | 5707359502234 |
| Category | EQUIPMENT |