For outdoor
Heating Mat Heat Guard Outdoor 300W/m² 40x1800cm HEATCOM
255.24€incl. tax·212.70€excl. tax
165.91€incl. tax·138.26€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 17h 08min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 5204130689 |
| EAN/GTIN | 5707359502203 |
| MPN | 51758080 |
| Category | For outdoor |
| Condition | New |
| Power | 2,400 W |
| Output power | 300 W/m² |
| Dimensions (L x W) | 80 x 1,000 cm |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable diameter | Ø 7 mm |
| Inner insulation sheath | Teflon |
| Certification | CE |
| Cable design | 2 conductors + Ground |
| Grounding | Tinned copper |
| Outer sheath | PVC |
| Max. cable temperature | 70 °C |
| Installation height | 50 mm min. |
| Warranty | 3 years |
| Standard | EN60800 |
| Resistance tolerance | -5 %/+10 % |
| Brand | Heatcom |
| Supplier reference | 51758080 |
| Model name | Heating Mat |
| Origin | India |
| EAN code | 5707359502203 |
| Product classification | EQUIPMENT |