For screed, concrete and existing floor
Underfloor Heating Horatwin Elastrip 100W/m² 0.85x20.5m FRICO
207.90€incl. tax·173.25€excl. tax
145.53€incl. tax·121.27€ excl. tax





Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 11h 32min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 6563405638 |
| EAN/GTIN | 5707359011736 |
| MPN | 32152072 |
| Category | For screed, concrete and existing floor |
| Condition | New |
| Dimensions | 7.2 m² (0.5 x 14.8 m) |
| Power | 150 W |
| Power per m² | 1,080 W |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Current | 4.6 A |
| Resistance | 50 Ω |
| Cable diameter | Ø 3 mm |
| Conductor & insulation | FEP |
| Cold lead length | 2.5 m |
| Cable type | 2 conductors + earth screen |
| Screen | Aluminium mylar tape + copper |
| Outer sheath | PVC |
| Max temperature | 90°C |
| Mesh | Coated fiberglass |
| Total height | Min. 7 mm |
| Warranty | 25 years |
| Certifications | CE, SEMKO, BEAB |
| Standard | EN60335-2-96 |
| Resistance tolerance | -5% / +10% |
| Length tolerance | ± 2% |
| Brand | Heatcom |
| Reference | 32152072 |
| Model | Heating Mat |
| EAN Code | 5707359011736 |
| Category | HARDWARE |