For outdoor
Heating Mat Heat Guard 300W/m² 80x1800cm - HEATCOM
462.82€incl. tax·385.68€excl. tax
323.97€incl. tax·269.97€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 14h 26min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 3334190944 |
| EAN/GTIN | 5707359502173 |
| MPN | 51754096 |
| Category | For outdoor |
| Condition | New |
| Total Power | 2,880 W |
| Power Density | 300 W/m² |
| Dimensions (Length × Width) | 40 × 2,400 cm |
| Power Supply | 230 V - 50 Hz |
| Cable Diameter | Ø 7 mm |
| Inner Insulation | Teflon |
| Outer Sheath | PVC |
| Cable Design | 2 conductors + earth |
| Earth Wire Material | Tinned Copper |
| Maximum Permissible Temperature | 70 °C |
| Minimum Installation Height | 50 mm |
| Certification | CE |
| Applicable Standard | EN60800 |
| Resistance Tolerance | -5% / +10% |
| Manufacturer Warranty | 3 years |
| Brand | Heatcom |
| Model | Heating Mat |
| Supplier Reference | 51754096 |
| EAN Code | 5707359502173 |
| Category | EQUIPMENT |