For outdoor
Heating Mat Heat Guard Outdoor 300W/m² 40x2800cm HEATCOM
426.76€incl. tax·355.63€excl. tax
234.72€incl. tax·195.60€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 17h 09min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 8830086981 |
| EAN/GTIN | 5707359502166 |
| MPN | 51754088 |
| Category | For outdoor |
| Condition | New |
| Power | 2,640 W |
| Output power | 300 W/m² |
| Dimensions (L x W) | 40 x 2,200 cm |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable diameter | Ø 7 mm |
| Inner insulation sheath | Teflon |
| Certification | CE |
| Cable design | 2 conductors + Grounding |
| Grounding | Tinned copper |
| Outer sheath | PVC |
| Max. temperature on cable | 70 °C |
| Installation height | 50 mm min. |
| Warranty | 3 years |
| Standard | EN60800 |
| Resistance tolerance | -5%/+10% |
| Brand | Heatcom |
| Supplier reference | 51754088 |
| Model name | Heating Mat |
| EAN code | 5707359502166 |
| Product classification | EQUIPMENT |