For outdoor
Outdoor Heating Mat Heat Guard 300W/m² 40x800cm - HEATCOM
153.40€incl. tax·127.83€excl. tax
92.04€incl. tax·76.70€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 17h 09min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 1135241091 |
| EAN/GTIN | 5707359502081 |
| MPN | 51754024 |
| Category | For outdoor |
| Condition | New |
| Power | 720 W |
| Output Power | 300 W/m² |
| Dimensions (L x W) | 40 x 600 cm |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable Diameter | Ø 7 mm |
| Inner Insulation Sheath | Teflon |
| Certification | CE |
| Cable Design | 2 conductors + Ground |
| Grounding | Tinned Copper |
| Outer Sheath | PVC |
| Max. Cable Temperature | 70 °C |
| Installation Height | 50 mm min. |
| Warranty | 3 years |
| Standard | EN60800 |
| Resistance Tolerance | -5 %/+10 % |
| Brand | Heatcom |
| Supplier Reference | 51754024 |
| Model Name | Heating Mat |
| Origin | India |
| EAN Code | 5707359502081 |
| Product Classification | EQUIPMENT |