For outdoor
Heating Mat Heat Guard Outdoor 300W/m² 40x1800cm HEATCOM
255.24€incl. tax·212.70€excl. tax
165.91€incl. tax·138.26€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 10h 54min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 6941512367 |
| EAN/GTIN | 5707359502135 |
| MPN | 51754064 |
| Category | For outdoor |
| Condition | New |
| Total power | 1,920 W |
| Power density | 300 W/m² |
| Dimensions | 40 x 1,600 cm (width x length) |
| Power supply | 230 V - 50 Hz |
| Heating cable diameter | 7 mm |
| Inner insulation | Teflon |
| Outer sheath | PVC |
| Electrical design | 2 conductors + grounding |
| Earth material | Tinned copper |
| Maximum allowable temperature | 70 °C |
| Minimum installation height | 50 mm |
| Compliance standard | EN60800 |
| CE marking | Compliant |
| Resistance tolerance | -5% / +10% |
| Manufacturer warranty | 3 years |
| Brand | Heatcom |
| Model | Heating Mat |
| Supplier reference | 51754064 |
| EAN code | 5707359502135 |
| Category | MATERIAL |