For outdoor
Heating Mat Heat Guard 300W/m² 80x1800cm - HEATCOM
462.82€incl. tax·385.68€excl. tax
323.97€incl. tax·269.97€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 14h 22min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Heatcom |
| SKU | 4951014797 |
| EAN/GTIN | 5707359502227 |
| MPN | 51758112 |
| Category | For outdoor |
| Condition | New |
| Power | 3,360 W |
| Output Power | 300 W/m² |
| Dimensions (L x W) | 80 x 1,400 cm |
| Voltage | 230 V - 50 Hz |
| Cable Diameter | Ø 7 mm |
| Inner Insulation Sheath | Teflon |
| Authorization | CE |
| Cable Design | 2 conductors + Grounding |
| Grounding | Tinned Copper |
| Outer Sheath | PVC |
| Max. Temperature on Cable | 70 °C |
| Installation Height | 50 mm min. |
| Warranty | 3 years |
| Standard | EN60800 |
| Resistance Tolerance | -5 %/+10 % |
| Brand | Heatcom |
| Supplier Reference | 51758112 |
| Model Name | Heating Mat |
| EAN Code | 5707359502227 |
| Product Classification | EQUIPMENT |