Electric Patio Heater
Outdoor heater 4000W Heliosa Tower mobile IPX5 - Star Progetti
825.00€incl. tax·687.50€excl. tax
453.75€incl. tax·378.12€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 12h 15min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Star Progetti |
| SKU | 7864592338 |
| EAN/GTIN | 8025947106723 |
| MPN | 106723 |
| Category | Electric Patio Heater |
| Condition | New |
| Model | Heliosa 66 |
| Power | 4,000 W (2 x 2,000 W) – 220 V |
| Lamp type | Amber light |
| Heating area | 35 to 40 m² |
| Total height | 225 cm |
| Protection rating | IPX5 |
| Grille | Stainless steel |
| Cable length | 5 m |
| Heater dimensions | 51 x 16 x 21.5 cm |
| Base dimensions | 70 x 82 cm |
| Side arm length | 80 cm |
| Net weight | 18.3 kg |
| Gross weight | 21.5 kg |
| Brand | Star Progetti |
| Reference | 106723 (VTOW40X5B) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8025947106723 |