Gas Suspended Radiant Tube Heater
Propane gas radiant heater GTS36N - Sovelor 7.61m
1804.80€incl. tax·1504.00€excl. tax
1082.88€incl. tax·902.40€ excl. tax





Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 56min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | SPLUS |
| SKU | 9323248761 |
| MPN | 1062204 |
| Weight | 70.00 kg |
| Category | Gas Suspended Radiant Tube Heater |
| Condition | New |
| PCI Power | 20 kW |
| Combustion efficiency | 91 % |
| Radiation factor | 65 % |
| Natural gas G20 consumption | 2.12 m³/h |
| Propane G31 consumption | 1.56 kg/h |
| Gas connection | 1/2" - cylindrical male gas thread |
| Combustion product exhaust | 80 mm |
| Power supply | Single-phase 230 V + N - 50 Hz |
| Current | 0.25 A |
| Weight | 70 kg |
| Brand | SPLUS |
| Supplier reference | 1062204 |
| Model name | RBT S |
| Product classification | EQUIPMENT |