Electric Patio Heater
Outdoor heater 4000W Heliosa Tower mobile IPX5 - Star Progetti
825.00€incl. tax·687.50€excl. tax
453.75€incl. tax·378.12€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 17h 05min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Star Progetti |
| SKU | 7001220721 |
| EAN/GTIN | 8025947107324 |
| MPN | 107324 |
| Category | Electric Patio Heater |
| Condition | New |
| Colour | White |
| Power | 3,000 W (2 x 1,500 W) / 220 V |
| Heating model | Heliosa 66 |
| Lamp | Amber light |
| Height | 225 cm |
| Protection rating | IPX5 |
| Cable length | 5 m |
| Grille | Stainless steel |
| Heated area | 35/40 m² |
| Dimensions | Heating unit: 51 x 16 x 21.5 cm Base: 70 x 82 cm Side arm: 80 cm |
| Net weight | 18.3 kg |
| Gross weight | 21.5 kg |
| Brand | Star Progetti |
| Supplier reference | 107324 |
| Model name | Heliosa Tower (VTOW30X5B) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8025947107324 |
| Product classification | EQUIPMENT |