Electric Fixed Infrared Heater
HELIOSA Black Evo 2500W Outdoor Infrared Heater - Radio Remote Control
626.25€incl. tax·521.87€excl. tax
438.38€incl. tax·365.32€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 9h 31min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Frico |
| SKU | 5690941157 |
| EAN/GTIN | 7393410209549 |
| MPN | IR3000 |
| Weight | 9.00 kg |
| Category | Electric Fixed Infrared Heater |
| Condition | New |
| Brand | FRICO |
| Type | IR3000 |
| Maximum installation height | 20 m |
| Protection rating | IP44 |
| Supply voltage | 400 V Three-phase |
| Maximum electrical power | 3 kW |
| Maximum current (heating) | 4.3 A |
| Maximum temperature | 750 °C |
| Dimensions (W x H x D) | 1125 x 358 x 83 mm |
| Weight | 9 kg |
| Supplier reference | IR3000 |
| Origin | Sweden |
| EAN code | 7393410209549 |
| Product classification | EQUIPMENT |