Linear and cassette radiant
Infrared heating strip RID3000 3000W Sovelor
190.76€incl. tax·158.97€excl. tax
123.99€incl. tax·103.32€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 14h 00min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Sovelor-Dantherm |
| SKU | 8489649535 |
| EAN/GTIN | 3700571533231 |
| MPN | RID2200 |
| Weight | 2.00 kg |
| Category | Linear and cassette radiant |
| Condition | New |
| Type | RID 2200 |
| Emitter type | Armored resistances |
| Max heat output | 2.2 kW |
| Power supply | 230 V / 50 Hz |
| Max intensity | 10 A |
| Protection rating | IPX1 |
| Dimensions (L x W x H) | 937 x 80 x 90 mm |
| Weight | 2 kg |
| Brand | Sovelor-Dantherm |
| Supplier reference | RID2200 |
| EAN code | 3700571533231 |
| Product classification | EQUIPMENT |