Wall-mounted helical air extractor
Triple-phase helical extractor Vorticel EHP VHIPT566 - 12000 m³/h
1040.00€incl. tax·866.67€excl. tax
780.00€incl. tax·650.00€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 12h 33min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 1671893603 |
| EAN/GTIN | 8010300406268 |
| MPN | VHIPT454 |
| Weight | 13.00 kg |
| Category | Wall-mounted helical air extractor |
| Condition | New |
| Extraction rate | 7,260 m³/h |
| Power consumption | 474 W |
| Sound pressure | 56 dB(A) at 3 m |
| Rotation speed | 1,440 rpm |
| Certification | IP 55 |
| Power supply | 400 V three-phase |
| Maximum pressure | 140 Pa |
| Weight | 13 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VHIPT454 |
| Model | EHP 454 T (40626) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300406268 |
| Classification | Equipment |