Wall-mounted helical air extractor
Helical roof extractor 12,000 m³/h Vorticel EHP VHIPT564 Vortice
1290.25€incl. tax·1075.21€excl. tax
709.64€incl. tax·591.37€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 14h 32min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 4563825176 |
| EAN/GTIN | 8010300406312 |
| MPN | VHIPT566 |
| Weight | 20.00 kg |
| Category | Wall-mounted helical air extractor |
| Condition | New |
| Extraction rate | 7,800 m³/h |
| Power consumption | 269 W |
| Sound pressure | 51 dB(A) at 3m |
| Rotation speed | 1,440 rpm |
| Protection rating | IP 55 |
| Power supply | 400 V three-phase |
| Maximum pressure | 76 Pa |
| Weight | 20 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VHIPT566 |
| Model | EHP 566 T (40631) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300406312 |
| Category | Equipment |