Wall-mounted helical air extractor
Three-phase helical extractor EHP VHIPT454 Vortice 12000 m³/h IP55
817.05€incl. tax·680.87€excl. tax
571.94€incl. tax·476.62€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 4h 09min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 2588456407 |
| EAN/GTIN | 8010300422619 |
| MPN | VHIT404 |
| Weight | 6.30 kg |
| Category | Wall-mounted helical air extractor |
| Condition | New |
| Extraction rate | 3,832 m³/h |
| Max current | 0.65 A |
| Power consumption | 318 W |
| Sound pressure | 62.5 dB(A) at 3m |
| Rotation speed | 1,400 rpm |
| Protection | IP 54 |
| Operating temperature | -30 °C to +50 °C max |
| Power supply | 400 V three-phase |
| Max pressure | 246 Pa |
| Weight | 6.3 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VHIT404 |
| Model | A-E 404 T (42261) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300422619 |
| Category | Equipment |