Wall-mounted helical air extractor
Inline metal extractor CA MD XLC315 - VORTICE
339.95€incl. tax·283.29€excl. tax
237.97€incl. tax·198.31€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 11h 32min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 2505099274 |
| EAN/GTIN | 8010300422077 |
| MPN | VHIM252 |
| Weight | 2.50 kg |
| Category | Wall-mounted helical air extractor |
| Condition | New |
| Extraction rate | 1,365 m³/h |
| Power consumption | 95 W |
| Max current | 0.17 A |
| Sound pressure | 53 dB(A) at 3m |
| Rotation speed | 2,500 rpm |
| Protection | IP 54 |
| Operating temperature | -30 °C to +50 °C max |
| Power supply | 230 V single-phase |
| Max pressure | 177 Pa |
| Weight | 2.5 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VHIM252 |
| Model | A-E 252 M (42207) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300422077 |