Wall-mounted helical air extractor
Triple-phase helical extractor Vorticel EHP VHIPT566 - 12000 m³/h
1040.00€incl. tax·866.67€excl. tax
780.00€incl. tax·650.00€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 8h 17min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 5793873510 |
| EAN/GTIN | 8010300423470 |
| MPN | VHIT636 |
| Weight | 15.80 kg |
| Category | Wall-mounted helical air extractor |
| Condition | New |
| Airflow | 9 502 m³/h |
| Max current | 1.10 A |
| Power consumption | 522 W |
| Sound pressure | 54.9 dB(A) at 3m |
| Rotation speed | 1 000 rpm |
| Protection | IP 54 |
| Operating temperature | - 30 °C and + 50 °C max |
| Power supply | 400 V three-phase |
| Max pressure | 154 Pa |
| Weight | 15.8 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VHIT636 |
| Model name | A-E 636 T (42347) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300423470 |
| Product classification | EQUIPMENT |