Wall-mounted helical air extractor
Three-phase helical extractor EHP VHIPT454 Vortice 12000 m³/h IP55
817.05€incl. tax·680.87€excl. tax
571.94€incl. tax·476.62€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 12h 33min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 7001419121 |
| EAN/GTIN | 8010300406121 |
| MPN | VHIPM454 |
| Weight | 13.00 kg |
| Category | Wall-mounted helical air extractor |
| Condition | New |
| Extraction rate | 6,370 m³/h |
| Power consumption | 413 W |
| Sound pressure | 55 dB(A) at 3 m |
| Rotation speed | 1,400 rpm |
| Certification | IP 55 |
| Power supply | 230 V single-phase |
| Maximum pressure | 143 Pa |
| Weight | 13 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VHIPM454 |
| Model | EHP 454 M (40612) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300406121 |
| Product classification | Equipment |