Wall-mounted helical air extractor
Triple-phase helical extractor Vorticel EHP VHIPT566 - 12000 m³/h
1040.00€incl. tax·866.67€excl. tax
780.00€incl. tax·650.00€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 9h 31min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 8846936437 |
| EAN/GTIN | 8010300406169 |
| MPN | VHIPM564 |
| Weight | 20.00 kg |
| Category | Wall-mounted helical air extractor |
| Condition | New |
| Extraction rate | 12,000 m³/h |
| Power consumption | 956 W |
| Sound pressure | 61 dB(A) at 3m |
| Rotation speed | 1,400 rpm |
| Certification | IP 55 |
| Power supply | 230 V single-phase |
| Maximum pressure | 181 Pa |
| Weight | 20 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VHIPM564 |
| Model | EHP 564 M (40616) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300406169 |
| Category | Equipment |