Wall-mounted centrifugal air extractor
Vortice Lineo XL100Q Extractor Fan Ø96mm 155-200m³/h
116.03€incl. tax·96.69€excl. tax
81.22€incl. tax·67.68€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 8h 10min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 2151489687 |
| EAN/GTIN | 8010300171449 |
| MPN | XL100 |
| Category | Wall-mounted centrifugal air extractor |
| Condition | New |
| Min / max flow rate | 180 / 255 m³/h |
| Min / max available pressure | 127 / 162 Pa |
| Min / max power consumption | 20 / 23 W |
| Min / max radiated sound pressure | 30.7 / 39.4 dB(A) Lp at 3 m |
| Propeller Ø | 96 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Brand | Vortice |
| Model name | LINEO |
| Supplier reference | XL100 |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300171449 |
| Product category | EQUIPMENT |