Wall-mounted centrifugal air extractor
CA MD ROOF TCIM150Q Extraction Tower - Vortice Axelair - Ø150mm
264.36€incl. tax·220.30€excl. tax
198.27€incl. tax·165.22€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 12h 33min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 7256592629 |
| EAN/GTIN | 8010300171487 |
| MPN | XL200 |
| Category | Wall-mounted centrifugal air extractor |
| Condition | New |
| Airflow | 700 to 950 m³/h |
| Available pressure | 127 to 285 Pa |
| Power consumption | 45 to 75 W |
| Noise level | 39.6 to 49 dB(A) Lp at 3 m |
| Propeller diameter | 196 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Brand | Vortice |
| Model | LINEO |
| Reference | XL200 |
| Origin | Italy |
| EAN Code | 8010300171487 |
| Classification | EQUIPMENT |