Wall-mounted centrifugal air extractor
Roof Exhaust Fan CA MD ROOF TCIM160 160mm
369.20€incl. tax·307.67€excl. tax
258.44€incl. tax·215.37€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 12h 55min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 7334982149 |
| EAN/GTIN | 8010300171975 |
| MPN | XLT250Q |
| Category | Wall-mounted centrifugal air extractor |
| Condition | New |
| Airflow | 720 to 990 m³/h |
| Available pressure | 333 to 520 Pa |
| Power consumption | 85 to 110 W |
| Sound pressure level | 49.1 to 56.2 dB(A) Lp at 3 m |
| Function | Timer |
| Propeller diameter | 247 mm |
| Weight | 5.9 kg |
| Brand | Vortice |
| Reference | XLT250Q |
| Model | LINEO |
| Origin | Italy |
| EAN Code | 8010300171975 |
| Category | Equipment |