Adapter
ATEX Fan Ø500 mm TCBT/6-500/H EX - S&P-UNELVENT
1549.56€incl. tax·1291.30€excl. tax
1162.17€incl. tax·968.47€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 7h 01min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | S&P France / Unelvent |
| SKU | 3692835112 |
| EAN/GTIN | 8413893875266 |
| MPN | 050343 |
| Weight | 8.50 kg |
| Category | Adapter |
| Condition | New |
| Rotation Speed | 784 to 1,450 rpm |
| Diameter | Ø 400 mm |
| Voltage | 4 to 10 V |
| Maximum Power Consumption | 70 to 375 W |
| Maximum Current | 1.6 A |
| Noise Level | 61 dB |
| Maximum Airflow | 5,730 m³/h |
| Weight | 8.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 540 x 540 x 232 mm |
| Brand | S&P France / Unelvent |
| Reference | 050343 |
| Model | HXBR ECOWATT |
| Country of Manufacture | Spain |
| EAN Code | 8413893875266 |
| Category | EQUIPMENT |