Adapter
ATEX Extractor Fan Ø 630 mm TCBT/6-630/H EX - S&P-UNELVENT
1923.58€incl. tax·1602.98€excl. tax
1346.51€incl. tax·1122.09€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 7h 00min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | S&P France / Unelvent |
| SKU | 1533404545 |
| EAN/GTIN | 8413893663160 |
| MPN | 023136 |
| Weight | 33.50 kg |
| Category | Adapter |
| Condition | New |
| Speed | 920 rpm |
| Diameter | Ø 560 mm |
| Max power consumption | 363 W |
| Power supply | 400 V - 6 poles |
| Max current | 230 V : 1.4 A 400 V : 0.8 A |
| Sound pressure level | 60 dB(A) |
| Max flow rate | 7,630 m³/h |
| Weight | 33.5 kg |
| Brand | S&P France / Unelvent |
| Supplier reference | 023136 |
| Model name | TCBT |
| Origin | Spain |
| EAN code | 8413893663160 |
| Product classification | EQUIPMENT |