Wall-mounted helical air extractor
Triple-phase helical extractor Vorticel EHP VHIPT566 - 12000 m³/h
1040.00€incl. tax·866.67€excl. tax
780.00€incl. tax·650.00€ excl. tax



Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 8h 27min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Vortice |
| SKU | 2247907497 |
| EAN/GTIN | 8010300423371 |
| MPN | VHIM506 |
| Weight | 17.60 kg |
| Category | Wall-mounted helical air extractor |
| Condition | New |
| Extraction rate | 4,805 m³/h |
| Power consumption | 290 W |
| Max current | 1.27 A |
| Sound pressure | 57.2 dB(A) at 3m |
| Rotation speed | 1,000 rpm |
| Protection | IP 54 |
| Operating temperature | -30 °C to +50 °C max |
| Power supply | 230 V single-phase |
| Max pressure | 152 Pa |
| Weight | 17.6 kg |
| Brand | Vortice |
| Supplier reference | VHIM506 |
| Model name | A-E 506 M (42337) |
| Origin | Italy |
| EAN code | 8010300423371 |
| Product classification | EQUIPMENT |