Adapter
ATEX Wall Fan Ø 500 mm TCBT/4-500/H EX - S&P-UNELVENT
1420.73€incl. tax·1183.94€excl. tax
781.40€incl. tax·651.17€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 6h 41min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | S&P France / Unelvent |
| SKU | 3182696538 |
| EAN/GTIN | 8413893666871 |
| MPN | 023108 |
| Weight | 13.20 kg |
| Category | Adapter |
| Condition | New |
| Rotation speed | 1,420 rpm |
| Diameter | Ø 355 mm |
| Maximum power consumption | 120 W |
| Power supply | 230 V - 2 poles |
| Maximum current | 0.6 A |
| Sound pressure level | 52 dB(A) |
| Maximum airflow | 2,460 m³/h |
| Weight | 13.2 kg |
| Manufacturer reference | 023108 |
| EAN code | 8413893666871 |
| Origin | Spain |