Adapter
ATEX Fan Ø500 mm TCBT/6-500/H EX - S&P-UNELVENT
1549.56€incl. tax·1291.30€excl. tax
1162.17€incl. tax·968.47€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 7h 01min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | S&P France / Unelvent |
| SKU | 5055356259 |
| EAN/GTIN | 8413893658470 |
| MPN | 022932 |
| Weight | 33.50 kg |
| Category | Adapter |
| Condition | New |
| Speed | 930 rpm |
| Diameter | Ø 560 mm |
| Max power consumption | 375 W |
| Power supply | 230 V - 6 poles |
| Max current | 1.6 A |
| Sound pressure level | 60 dB(A) |
| Max flow rate | 7,810 m³/h |
| Weight | 33.5 kg |
| Brand | S&P France / Unelvent |
| Supplier reference | 022932 |
| Model name | TCBB |
| Origin | Spain |
| EAN code | 8413893658470 |
| Product category | EQUIPMENT |