Adapter
ATEX Extractor Fan Ø 630 mm TCBT/6-630/H EX - S&P-UNELVENT
1923.58€incl. tax·1602.98€excl. tax
1346.51€incl. tax·1122.09€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 6h 45min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | S&P France / Unelvent |
| SKU | 7794452385 |
| EAN/GTIN | 8413893660466 |
| MPN | 023125 |
| Weight | 39.00 kg |
| Category | Adapter |
| Condition | New |
| Speed | 1,410 rpm |
| Diameter | Ø 630 mm |
| Max. power consumption | 1,768 W |
| Power supply | 400 V - 4 poles |
| Max. current | 230 V: 5.9 A 400 V: 3.4 A |
| Sound pressure level | 70 dB(A) |
| Max. airflow | 16,370 m³/h |
| Weight | 39 kg |
| Brand | S&P France / Unelvent |
| Supplier reference | 023125 |
| Model name | TCBT |
| Origin | Spain |
| EAN code | 8413893660466 |
| Product classification | EQUIPMENT |