Adapter
ATEX Extractor Fan Ø 630 mm TCBT/6-630/H EX - S&P-UNELVENT
1923.58€incl. tax·1602.98€excl. tax
1346.51€incl. tax·1122.09€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 4h 05min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | S&P France / Unelvent |
| SKU | 2145650523 |
| EAN/GTIN | 8413893663320 |
| MPN | 028351 |
| Weight | 46.00 kg |
| Category | Adapter |
| Condition | New |
| Rotation speed | 910 rpm |
| Diameter | Ø 710 mm |
| Maximum power consumption | 967 W |
| Power supply | 400 V - 6 poles |
| Maximum current | 230 V : 3.5 A 400 V : 2.0 A |
| Noise level | 62 dB(A) |
| Maximum airflow | 16,240 m³/h |
| Weight | 46 kg |
| Brand | S&P France / Unelvent |
| Reference | 028351 |
| Model | TCBT |
| Country of manufacture | Spain |
| EAN code | 8413893663320 |
| Category | EQUIPMENT |