Professional Misting System
BRUMEO PROBOX Mist Cabinet Kit 10 Nozzles - BRO
1530.00€incl. tax·1275.00€excl. tax
994.50€incl. tax·828.75€ excl. tax


Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 56min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | BRO Brumisation |
| SKU | 2049683087 |
| MPN | POMP10 |
| Weight | 25.00 kg |
| Category | Professional Misting System |
| Condition | New |
| Pump type | 3-piston axial |
| Flow rate | 1 L/min |
| Max pressure | 70 bar |
| Motor | Single-phase 230 V – 550 W – 1,450 rpm – thermal protection |
| Timer | Integrated digital |
| Settings | Operating and pause times |
| Solenoid valve | Automatic drain |
| Hydraulic connection | 20/27 F + supplied hose |
| Power supply | 16A domestic socket |
| Filtration | Sediment – 5-micron cartridge |
| Coverage area | 50 to 80 m² |
| Temperature reduction | Up to 10°C |
| Dimensions (L x W x H) | 400 x 300 x 270 mm |
| Weight | 25 kg |
| Brand | BRO Brumisation |
| Model | BRUMEO |
| Reference | POMP10 |