Cold Air Curtain
WING PRO C150 EC Ambient Air Curtain - VTS
1008.77€incl. tax·840.64€excl. tax
706.14€incl. tax·588.45€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 12h 51min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Frico |
| SKU | 6276799752 |
| EAN/GTIN | 7393410206555 |
| MPN | PAEC2510A |
| Weight | 16.00 kg |
| Category | Cold Air Curtain |
| Condition | New |
| Brand | FRICO |
| Type | PAEC2510A |
| Regulation | Integrated |
| Wall mounting console | Included |
| Heating power | 0 kW (no heating) |
| Installation type | Horizontal |
| Installation height | 2.5 m (entrance) / 4 m (cold room) |
| Protection rating | IP 44 |
| Airflow | 1400 m³/h |
| Sound power | 70 dB(A) |
| Motor voltage | 230 V Single-phase |
| Motor current | 0.15/0.80 A |
| Dimensions (W x H x D) | 1050 x 210 x 355 mm |
| Weight | 16 kg |
| Model name | PAEC2500 |
| Origin | Sweden |
| EAN code | 7393410206555 |
| Product classification | EQUIPMENT |