Electric Air Curtain
Frico Arden 3200 Recessed Hot Air Curtain - 3.2m - ARF3215E12
1742.30€incl. tax·1451.92€excl. tax
958.27€incl. tax·798.56€ excl. tax




Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 15h 36min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Frico |
| SKU | 7529812678 |
| EAN/GTIN | 7393410536126 |
| MPN | PAF3210E08 |
| Weight | 26.00 kg |
| Category | Electric Air Curtain |
| Condition | New |
| Brand | Frico |
| Reference | PAF3210E08 |
| Model | PAMIR 3210 |
| Heating power | 3 / 5 / 8 kW |
| Installation type | Horizontal |
| Maximum installation height | 3000 mm |
| Airflow | 1750 m³/h |
| Temperature difference (∆T) | 13 °C |
| Noise level | 57 dB(A) |
| Protection rating | IP20 |
| Heating voltage | 400 V Three-phase |
| Motor voltage | 230 V Single-phase |
| Maximum heating current | 11.5 A |
| Motor current | 0.65 A |
| Dimensions (W x H x D) | 1068 x 298 x 468 mm |
| Weight | 26 kg |
| Origin | Sweden |
| EAN code | 7393410536126 |
| Category | Equipment |