Direct Combustion Flueless Heating
Mobile oil heater 38kW GF 40.1 A SPLUS without chimney
943.20€incl. tax·786.00€excl. tax
565.92€incl. tax·471.60€ excl. tax





Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 12h 52min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Trotec |
| SKU | 3988212556 |
| EAN/GTIN | 4052138015926 |
| MPN | 1430000090 |
| Category | Direct Combustion Flueless Heating |
| Condition | New |
| Brand | Trotec |
| Model | IDE 100 D |
| Supplier reference | 1430000090 |
| EAN code | 4052138015926 |
| Heat output | 100 kW |
| kcal equivalent | 85,984 kcal |
| Maximum air flow | 1,300 m³/h |
| Flow type | Axial |
| Maximum temperature | 350 °C |
| Heating type | Direct |
| Heating oil EL | Standard |
| Diesel | Standard |
| Kerosene | Standard |
| Fuel pump | Danfoss |
| Maximum consumption | 9.5 l/h |
| Tank capacity | 69 litres |
| Voltage / Frequency | 220-240 V, 50 Hz |
| Current consumption | 2.7 A |
| Power consumption | 0.43 kW |
| Contact plug | CEE 7/7 |
| Cable length | 1.15 metre |
| Internal thermostat | Standard |
| External thermostat pre-equipment | Standard |
| Overheat protection | Standard |
| Length | 1,210 mm |
| Width | 582 mm |
| Height | 718 mm |
| Weight | 41 kg |
| Construction | Steel |
| Transport handles | Standard |
| Support bar | Standard |
| Distance 1 m | 80 dB(A) |