Visual Inspection
TROTEC UV Flashlight 6F - 12 LED 365 nm 1000 mW
24.00€incl. tax·20.00€excl. tax
18.00€incl. tax·15.00€ excl. tax





Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 8h 17min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Trotec |
| SKU | 7397509849 |
| EAN/GTIN | 4052138012949 |
| MPN | 3510205025 |
| Weight | 0.14 kg |
| Category | Domestic Measurement |
| Condition | New |
| Measurement range min. - Wood moisture | 6% |
| Measurement range max. - Wood moisture | 44% |
| Resolution - Wood moisture | 1% |
| Measurement range min. - Material moisture | 0.2% |
| Measurement range max. - Relative humidity | 2% |
| Resolution - Material moisture | 0.05% |
| Power supply - Battery | 4 x 1.5 V, AAA |
| Display | LCD |
| Product dimensions (L x W x H) | 52 x 34 x 155 mm |
| Weight | 0.135 kg |
| Brand | Trotec |
| Supplier reference | 3510205025 |
| Model name | BM22 |
| EAN code | 4052138012949 |
| Product classification | EQUIPMENT |