Storage Tray
Storage Basket 1000 kg CMR-12 on Base - IMER
449.25€incl. tax·374.37€excl. tax
314.48€incl. tax·262.07€ excl. tax

Free shipping
On this order
Estimated delivery
from Wednesday 1 April
Order within 9h 29min
Easy returns
Return possible until 1 May 2026
| Brand | Cemo |
| SKU | 3130886025 |
| EAN/GTIN | 3700862900803 |
| MPN | 7570F |
| Weight | 26.00 kg |
| Category | Storage Tray |
| Condition | New |
| Volume | 300 litres |
| Dimensions (L x W x H) | 117 x 69 x 60 cm |
| Weight | 26 kg |
| Materials | UV-resistant glass fibre polyester / Galvanised steel |
| Material thickness | 1.8 mm (tank) / 2.5 mm (structure) |
| Maximum allowable liquid density | 1.3 kg/dm³ |
| Operating temperature range | Between -20°C and +40°C |
| Can be handled when loaded | Yes (with care) |
| Stackable | No |
| Outdoor storage | Yes |
| Fork pocket spacing | 66 cm |
| Fork pocket dimensions (L x H) | 160 x 72 mm |
| Compatible products | See compatibility chart via product sheet |
| Brand | Cemo |
| Supplier reference | 7570F |
| EAN Code | 3700862900803 |
| Product classification | EQUIPMENT |